Logo Politechniki Warszawskiej

POLITECHNIKA WARSZAWSKA

ZAKŁAD TECHNIKI ŚWIETLNEJ

Skip to main content

Seminarium naukowe: Analiza pionowego natężenia oświetlenia w płaszczyźnie prostopadłej do jezdni

W dniu 7 kwietnia 2017 r. odbyło się seminarium naukowe w Zakładzie Techniki Świetlnej, na którym Profesor Wojciech Żagan zaprezentował odczyt zatytułowany: Analiza pionowego natężenia oświetlenia w płaszczyźnie prostopadłej do jezdni.

Obecnie można zaobserwować bardzo duże zainteresowanie zarządców dróg poprawą oświetlenia przejść dla pieszych. Celem tego jest oczywiście poprawa bezpieczeństwa pieszych i tym samym ograniczenie liczby wypadków komunikacyjnych z udziałem pieszych na przejściach dla pieszych.

Po dokonaniu analizy uzyskanego efektu oświetleniowego na zmodernizowanych przejściach dla pieszych dochodzi się do wniosku, że nowe oświetlenie powoduje wzrost natężenia oświetlenia na powierzchni jezdni w obrębie przejścia dla pieszych. Prowadzi to do poprawy widoczności samego przejścia dla pieszych z punktu widzenia pieszego, nie zaś kierowcy nadjeżdżającego auta. Dzieje się tak dlatego, że kierowca dostrzega ciemną sylwetka pieszego na nieco jaśniejszym tle nawierzchni jezdni. Powstały w ten sposób kontrast jest niewielki. Taka przykładowa sytuacja zaprezentowana jest na poniższym rysunku.

Zdaniem Profesora Żagana odpowiednie oświetlenie przejścia dla pieszych powinno wywołać odpowiedni kontrast pozytywny rozumiany jako dostrzeganie przez kierowcę jasnej sylwetki pieszego na ciemnym tle nawierzchni jezdni. Sytuacja taka jest odwrotna względem występującej na przejściu dla pieszych oświetlonym jedynie latarniami ulicznymi - wtedy dostrzegamy ciemną sylwetkę pieszego na jasnej nawierzchni jezdni - wywołując kontrast negatywny.

Profesor przedstawił wyniki obliczeń zmierzających do określenia, w którym miejscu pomiędzy sąsiadującymi latarniami powinno być zlokalizowane przejście dla pieszych, aby sylwetka pieszego była oświetlona i dostrzegana jako jasna na ciemnym tle pochodzącym od nawierzchni jezdni. Do tego celu niezbędne było zbadanie pionowego natężenia oświetlenia w płaszczyźnie prostopadłej do jezdni. Wyniki przeprowadzonych obliczeń dla kilku charakterystycznych przypadków lokalizacji płaszczyzny obliczeniowej prezentuje poniższy rysunek. Zaprezentowany został również wykres zmian średniego natężenia oświetlenia w płaszczyźnie prostopadłej do jezdni dla każdej z pięciu lokalizacji płaszczyzny obliczeniowej.

Dla badanego przypadku przejście dla pieszych powinno być zlokalizowane w 1/4 odległości pomiędzy sąsiadującymi latarniami.

Temat ten będzie podlegał dalszym badaniom przez pracowników i studentów w Zakładzie Techniki Świetlnej.

Seminarium naukowe: Analiza pionowego natężenia oświetlenia w płaszczyźnie prostopadłej do jezdni
  • Currently 0 out of 5 Stars.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rating: 0/5 (0 votes cast)

Thank you for rating!

You have already rated this page, you can only rate it once!

Your rating has been changed, thanks for rating!

Log in to rate this page.